Visuomenėje yra daugybė stiprių mamų, kurios sugeba susidoroti su iššūkiais, apie kuriuos daugelis nė neįsivaizduoja. Viena iš tokių mamų – septynių vaikų motina, pavadinkime ją Lina⃰, šiuo metu gyvenanti krizių centre ir siekianti įsitvirtinti darbo rinkoje bei suteikti savo šeimai stabilesnę ateitį. Nors jos kelias nėra lengvas, Lina pasiryžusi įveikti sunkumus ir priklausomybes, kad pati galėtų auginti vaikus sveikoje aplinkoje, be vaikų tėvo, kuris yra priklausomas nuo alkoholio, pagalbos.
Linos motyvacija ir kelias pokyčių link
Linos noras keistis kyla iš gilios rūpesčio ir meilės savo vaikams. Šiuo metu socialinių paslaugas ji gauna krizių centre, kuriame mamai ir vaikams teikiamos kompleksinės paslaugos: psichologinė pagalba, savipagalbos grupių susitikimai, teisinė konsultacija bei motyvacijos ugdymas. Krizių centre moteris ne tik turi saugią vietą savo vaikams, bet taip pat gauna paramą iš specialistų, kurie padeda jai peržengti priklausomybių ribas ir įsitvirtinti kaip savarankiška šeimos maitintoja.
„Visų pirma, tai darau dėl savo vaikų, kad jie galėtų augti laimingai ir saugiai,“ – teigia mama Lina. Jos motyvacija stiprėti ir siekti tvarios ateities yra susijusi su noru būti geru pavyzdžiu savo vaikams, parodyti jiems, kad net ir sunkiomis aplinkybėmis galima įveikti gyvenime iškilusius iššūkius.
Priklausomybių įveikimas – sudėtingas, bet galimas
Priklausomybė alkoholiui – viena iš sudėtingiausių kliūčių, su kuriomis tenka susidurti mamai. Tačiau socialiniai darbuotojai ir psichologai padeda jai suprasti priklausomybės mechanizmus ir ieškoti būdų jų įveikimui. Reguliariai dalyvaudama priklausomybių terapijoje ir savipagalbos grupėse, Lina įgyja motyvacijos atsikratyti destruktyvių įpročių, stiprina pasitikėjimą savimi bei mokosi, kaip tvirtai laikytis savo sprendimo.
Žingsnis po žingsnio tikslo link
Lina taip pat siekia įsitvirtinti darbo rinkoje. Krizių centre ji gilina praktinius darbo paieškos ir įsidarbinimo įgūdžius ir mokosi, kaip prisistatyti potencialiems darbdaviams. Be to, jai suteikiama informacija apie galimybes susirasti darbą, suderinant jį su vaikų priežiūra.
Siekiant dar labiau padidinti savo galimybes įsidarbinti ir aprūpinti šeimą, septynerių vaikų mama Lina yra pasiryžusi išlaikyti vairuotojo teises, kurios jai yra labai svarbios ir padidins galimybę įsidarbinti atokiau nuo gyvenamosios vietos. Su teise vairuoti ji turėtų daugiau laisvės ir lankstumo – tai leistų lengviau pasirūpinti vaikų nuvežimu į mokyklą ar būrelius, taip pat greičiau reaguoti į bet kokias šeimos situacijas. Vairuotojo pažymėjimas suteiktų jai galimybę kandidatuoti į darbo pozicijas, kuriose reikalingas vairavimas, tokiu būdu padidinant ir jos šansus rasti stabilų darbą.
Vaikų auginimas be tėvo palaikymo
Gyventi be vaikų tėvo, kuris nekovoja su savo priklausomybėmis, nėra lengva. Ji supranta, kad privalo būti ne tik motinos bet ir tėvo vaidmenyje savo vaikams, kurie kasdien ieško paramos ir stiprybės. Jos ryšys su vaikais ir noras suteikti jiems stabilumą tapo vienu iš stipriausių motyvacijos šaltinių.
Vaikai, matydami motinos pastangas keisti savo gyvenimą, taip pat mokosi atsakomybės ir kantrybės. Socialinių darbuotojų ir psichologų dėka Lina geriau supranta vaikų emocinius poreikius ir randa naujus pozityvius bendravimo būdus, kurie padeda stiprinti šeimos ryšius.
Šios mamos istorija – tai įkvepiantis pavyzdys, kad net ir sunkiausiose gyvenimo situacijose yra galimybė keistis, stiprėti ir augti. Tai kelias, kuriam reikia daug ryžto, valios ir vidinės stiprybės. Kiekvienas jos žingsnis link užsibrėžto tikslo – pradedant asmenine kova su priklausomybėmis, pasiryžimu įsitvirtinti darbo rinkoje, siekiant vairuotojo teisių, baigiant vaikams teikiamu sprendimų priėmimo pavyzdžiu dorojantis su gyvenimo sunkumais – simbolizuoja jos pasiryžimą ne tik atkurti šeimos gyvenimą, bet ir pasirūpinti, kad jis būtų tvarus ir kupinas galimybių.
Socialinė pagalba ir specialistų paramos tinklas, teikiamas Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centro krizių centre, tapo esminiu šios mamos kelio į stipresnę ateitį pagrindu. Socialinių darbuotojų, psichologų ir kitų specialistų teikiamos paslaugos padėjo Linai patikėti savo galimybėmis keistis, sužinoti, kaip susidoroti su iššūkiais ir įgyti reikalingų įgūdžių. Ši patirtis leidžia jai ne tik įgyti tvirtumo, bet ir patikėti, kad net ir turint gausią šeimą galima siekti finansinės nepriklausomybės, stabilumo ir gyvenimo be priklausomybių.
Įkvepiantis pavyzdys
Šis Linos pavyzdys taip pat įkvepia kitas šeimas ir asmenis, susiduriančius su panašiomis aplinkybėmis. Jis parodo, kad sunkumai gali būti įveikti ir kad socialinių paslaugų, paramos bei rūpestingų specialistų pagalba gali atverti naujus kelius, kurie anksčiau atrodė nepasiekiami. Tai taip pat parodo, kokią reikšmę visuomenei turi krizių centrai ir jų teikiamos paslaugos, leidžiančios tiems, kurie išgyvena krizes, atsispirti ir iš naujo pradėti savo gyvenimą su tinkamu palaikymu.
Lina viliasi, kad jos ateitis bus šviesesnė ir stabilesnė, kad ji galės užtikrinti vaikams saugią, mylinčią aplinką bei būti jiems ne tik motina, bet ir stiprus pavyzdys. Jos istorija skatina tikėti, kad atsparumas, nuoseklumas ir pasiryžimas keistis gali pakeisti ne tik vienos šeimos gyvenimą, bet ir paskatinti kitas šeimas, kurios galbūt taip pat svarsto keisti gyvenimo būdą, įveikti savo sunkumus ir stiprinti tarpusavio ryšius.
⃰ Mamos vardas pakeistas asmens duomenų apsaugos tikslais
Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centro krizių centro
vyr. socialinė darbuotoja Teresė Radžiūnienė